Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii 27.10.1981-28.02.2013 (fara intreruperi si fara grupe speciale de munca). Cu riscul de ma repeta, va mai intreb o data deoarece la o casa de pensii mi s-a ca daca nu sunt in activitate sau daca nu platesc contributie de pensie de 250 lei/ luna nu am dreptul, iar la alta casa de pansie mi s-a spus ca as avea dreptul la pensie anticipata in febr 2015.
Si eu am facut o greseala.
56 de ani si 2 luni(noiembrie 2014 si nu 2015).
Carp Mircea, utilizator
va multumesc pentru raspunsurile prompte si clare!:)

Buna ziua,

As vrea sa stiu cand poate solicita pensie anticipata mama mea.
Este nascuta in iunie 1958 si lucreaza din iunie 1975.
Multumesc,
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Acum are aproximativ 38 de ani stagiu de cotizare la somaj.

3. Poate solicita:
- pensia pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in iulie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 1 luna, in iulie 2014;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 1 luna, in iulie 2014, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 1 luna.
As avea o intrebare in numele tatalui meu. Este nascut pe data de 25.06.1955 si are vechime in munca 42 de ani si 6 luni, cu conditii de munca gradul 2,ore suplimentare. Intrebarea este cand ar putea sa iasa la pensie anticipat. Multumesc frumos.