Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii 27.10.1981-28.02.2013 (fara intreruperi si fara grupe speciale de munca). Cu riscul de ma repeta, va mai intreb o data deoarece la o casa de pensii mi s-a ca daca nu sunt in activitate sau daca nu platesc contributie de pensie de 250 lei/ luna nu am dreptul, iar la alta casa de pansie mi s-a spus ca as avea dreptul la pensie anticipata in febr 2015.
1. In cei 42 de ani si 6 luni intra si suplimentu acordat pentru gr. a II-a de munca?

2. Reveniti cu urmatoarele date:
- cat stagiu de cotizare are efectiv (vechime), fara a lua in calcul suplimentul pentru gr.a II-a de munca;
- cat a lucrat in gr. a II-a de munca.
din cei 42 de ani si 6 luni .. a avut 6 luni concediu medical .. si cumulat somaj 2 ani. iar grupa a II a , a muncit 28 de ani. Multumesc.
Daca are 28 de ani grupa II-a in procent de 100%,limita de varsta la 58 de ani si 6 luni.
Buna ziua,
As vrea sa stiu in ce conditii poate iesi la pensie o femeie nascuta in 1955 si ce fel de pensie poate solicita.
multumesc
Luna nasterii.