avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii 27.10.1981-28.02.2013 (fara intreruperi si fara grupe speciale de munca). Cu riscul de ma repeta, va mai intreb o data deoarece la o casa de pensii mi s-a ca daca nu sunt in activitate sau daca nu platesc contributie de pensie de 250 lei/ luna nu am dreptul, iar la alta casa de pansie mi s-a spus ca as avea dreptul la pensie anticipata in febr 2015.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:45, 16 Iulie 2014
1. In cei 42 de ani si 6 luni intra si suplimentu acordat pentru gr. a II-a de munca?

2. Reveniti cu urmatoarele date:
- cat stagiu de cotizare are efectiv (vechime), fara a lua in calcul suplimentul pentru gr.a II-a de munca;
- cat a lucrat in gr. a II-a de munca.
din cei 42 de ani si 6 luni .. a avut 6 luni concediu medical .. si cumulat somaj 2 ani. iar grupa a II a , a muncit 28 de ani. Multumesc.
Daca are 28 de ani grupa II-a in procent de 100%,limita de varsta la 58 de ani si 6 luni.
Buna ziua,
As vrea sa stiu in ce conditii poate iesi la pensie o femeie nascuta in 1955 si ce fel de pensie poate solicita.
multumesc
Luna nasterii.

Alte discuții în legătură

Pensionarea anticipata mihailaelena mihailaelena sunt nascuta in anul 1958 luna ianuarie .Cind pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat?Amvechimea in munca neitrerupta de 31 ani. (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata cboboc cboboc femeie,54ani,nascuta in 1958, mai cand se poate pensiona anticipat si in ce conditii privind plata pensiei (vezi toată discuția)
Pensionare Apostoaemihai Apostoaemihai Sant nascut la 01.11.1955,am un stagiul de cotizare de 38 ani 9 luni si 16 zile din care 10 ani la gr.I de munca si 4 ani la gr II,restul in conditii normale ... (vezi toată discuția)