Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Custodia comuna o copiilor minor dupa pronuntarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Custodia comuna o copiilor minor dupa pronuntarea definitiva a sentintei de divort

S-a pronuntat sentinta de divort cu copii minori in urma cu 2 ani,copiii fiind incredintati mamei.Doresc sa deschid in instanta un proces pentru dobandirea custodiei comune a minorilor.Doresc un model de Chemare in judecata.
Conform actualelor schimbări legislative, vorbim de autoritate părintească comuna, aceasta este regula şi deriva din dorinţa de a da eficienta efectiva principiului protejării interesului superior al minorului, nu mai exista o reglementate a instituţiei încredinţării minorului, în prezent legea reglementează stabilirea domiciliului minorului. Dvs probabil doriţi stabilirea domiciliului la dvs sau numai stabilirea unui program ce include orele în care luaţi minorii, programul de vacanta, de week-end, etc ? În prima varianta trebuie sa motivat-o temeinic cererea şi sa demonstrati interesul primordial pt copil, în cea de a doua propuneri variantele dorite, consider că aveţi nevoie de consiliere legala de specialitate.