Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza de calcul pentru concediu odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza de calcul pentru concediu odihna

Un angajat a primit o suma ca prima in luna anterioara acordarii concediului de odihna. Prima acordata se include in baza ce sta la calculul CO?
Potrivit prevederilor art. 150 alin. (1) Codul muncii, pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.

iar potrivit prevederilor aceluiasi articol alin. (2), indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

Prin urmare, prima respectiva, nefiind o indemnizatie sau un spor cu caracter permanent, nu se include in baza de calcul a indemnizatiei de CO.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane