Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Buna seara! Sunt mama a doi copii. Unul din copii este decedat iar celalalt traieste. Copilul celui decedat are dreptul la mostenirea mea? Pot sa fac act de vanzare cumparare copilului ramas in viata? Va rog frumos sa ma ajutati cum pot sa rezolv aceasta situatie. Eu as vrea sa fac act de vanzare-cumparare celuilalt fiu.
Cand nu veti mai fi in viata nepotul(copilul fiului decedat) va avea aceleasi drepturi la mostenirea dupa dvs ca si unchiul sau , copilul dvs .
Pina atunci puteti dispune cum doriti de bunurile dvs, chiar si vanzand catre fiul in viata ceea ce nu doriti sa mosteneasca nepotul.
da. puteti face act de vanzare cumparare celuilalt fiu. poate e bine sa fie cu abitatie viagera sau uzufruct.