Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... teren mai putin
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

teren mai putin

Buna seara,mama mea are ca mostenire un teren in suprafata de 4200mp.Vrea sa-mi de acest teren mie si am chemat sa masoare terenul ptr a face actele necesare si am vazut ca in loc de 4200mp sunt aprox 3900mp.De la moartea bunicilor mei (cca20 ani)terenul a fost cam neglijat si vecini au tot mutat gardul putin cate putin si au aparut aceste diferente .Ce ar trebui sa fac pentru a restabili hotarele, cadastrisul zicand sa lasam asa ca nu pot decat prin judecatasi vrea sa depuna actele mai departe.Daca depune actele mai pot fece ceva ptr stabilirea hotarelor ptr cei 4200mp ce au fost initial? Astept un raspuns de la dvs multmesc!
va trebui sa deschideti o actiune in granituire indreptata impotriva vecinilor.
Va multumesc!dar va intreb daca dupa ce in cadastru ma inregistrez cu 3900mp mai pot deschide actiune pentru cei 4200mp avuti initial de mama?
Din ce stiam eu, trebuia semnati o hartie prin care renuntati la diferenta de teren pentru a se intabula, dar nu sunt sigur.
Mai intrebati un cadastrist.
o sa fie necesara o declaratie notariala din care sa rezulte ca renuntati la suprafata initiala si sunteti de acord cu suprafata rezultata din masuratori, deci nu mai puteti sa actionati vecinii in judecata.