Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament cu diferente intre releveu si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament cu diferente intre releveu si situatia reala

Buna ziua,

Intentionez sa cumpar un apartament, dar am indentificat o serie de probleme la analiza releveului:

1) Geamurile de la balcon si baie nu sunt evidentiate in releveu, desi exista din constructia initiala a blocului si sunt similare la toate apartamentele din bloc.

2) O debara si un perete (ambele neafectand pereti de rezistenta) apar pe releveu, dar nu exista in realitate (nu au existat din constructie, insa apar pe schita si in cadastru).

Cum se pot remedia problemele de mai sus si in cat timp, astfel incat sa preiau imobilul in regula in momentul semnarii actului de vanzare-cumparare?

Multumesc.
Buna ziua,

Este foarte important sa stim din ce an dateaza blocul, in ce an este intocmit releveul si daca a fost facuta si intabularea apartamentului.
Blocul este finalizat in 1993-1994. Cadastrul a fost facut in 1999, intabularea in 2004.
Am inteles.
Dupa parerea mea, daca nu s-a refact cadastrul fectiv cand a fost facuta intabularea si s-a mers pe vechea schita/vechul releveu, trebuie sa vorbiti cu un cadastrist si sa il intrebati daca se poate face actualizarea documentatiei cadastrale conform situatiei reale (din teren).
Daca sunt indeplinite conditiile si se poate face, asta este solutia dvs.
Asadar, cautati cadastristul priceput.

seara buna,
Va multumesc pentru raspuns!