Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Autor tras la raspundere dupa 5 ani.Lovire si alte ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Autor tras la raspundere dupa 5 ani.Lovire si alte violente.

Daca au fost descoperiti autorii care m-au agresat in urma cu 5 ani intr-un club... pot sa-i mai trag cumva la raspundere? au fost gasiti cam la 2 ani, dar au tras de timp, s-au chemat unul pe altul de martori... in timp ce erau plecati prin strainatate.

Adica latura civila parca se prescrie in termen de 3 ani. nu ?
Da, "raspunderea delictuala" se prescrie in 3 ani,,,Dar, ati fost lovit de persoane necunoscute,, si, cum D-voastra ati depus plangerea la organele de politie in termen procedural, si, acestia au gasit faptasii dupa o perioada de timp. Si, de la data cand va comunicat numele faptasilor nu a trecut 3 ani, puteti formula o actiune "in raspundere delictuala", cu pretentiile de daune materiale si daune morale. Ok.
Am zis doar la politie ca ... ma pronunt " parte civila cu o suma pe care o vei declara ulterior " .. atata tot... dar nimic contra lor...
Si mai e ceva..dupa ce am facut plangere pe autor necunoscut, eu i-am prins pe aia intr-un fel. I-am chemat pe post de martori/suspecti, asa frumos, sa nu mi se poate face dosar penal, am cerut testarea lor poligrafica, si pana la urma au cedat nervos si s-au blamat fiecare pe celalti.