Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare

Buna ziua ,mama mea locuiesteintr-o locuinta ce a fost a primariei ,devenind acum proprietara a acestui imobil din august 2012 incheind un contract de vanzare-cumparare cu primaria.Pe timpul contractului de inchiriere a fost trecuta in contract o fica ,ce doreste sa-i faca evacuarea deoarece nu o ajuta cu nimic din contra nu contribuie la cheltuielile comune ,,consum energie electrica , apa, etc..,,mama mea avand ca venit un ajutor financiar de 110 lei pe luna .Fica a schimbat in locuinta doua geamuri termopan si a pus o usa pe timpul contractului de inchiriere cu primaria ,deci nu era locuinta proprietate personala a mamei . In prezent sunt in litigiu,mama fiind reclamanta , iar fica parata,care a cerut sa o despagubeasca reclamanta pentru investitiile facute la imobilul ce atunci era al primariei.Parata a solicitat dreptul de retentie asupra imobilului.
Dca reclamanta are pretentii cu privire la investitiil efacute inainte de cumparare, parata are posibilitatea de a chema in garantie vanzatorul. Simplu.
INVESTITIA E FACUTA DE CATRE PARATA INAINTE CA ACEST IMOBIL SA FIE CUMPARAT DE CATRE RECLAMANTA
reclamanta are dreptul de a cere evacuarea paratei , subliniez RECLAMANTA fiind acum proprietara exclusiva a imobilului in discutie? Reclamanta are obligatia de a despagubi parata investitia fiiind facuta acum 2 ani deci inainte de a fi reclamanta proprietara de drept a imobilului si ce trebuie sa faca reclamanta in momentul de fata ?
in acest moment parati locuiesc fara titlu locativ in imobilul reclamantei fiind recalcitranti si hartuiesc psihic reclamanta care e in varsta de 73 ani