Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amenintari cu dosar penal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amenintari cu dosar penal

Buna ziua , in urma depistarii de catre angajat a disparitiei unui bun aflat in gestiunea salariatului , s-a intocmit raport de eveniment , s-a prezentat organul CFG pentru verificare , vreau sa aflu daca organul cercetator poate sa fie si lider sindical . In dosarul intocmit de CFG sau scris multe neadevaruri care sunt false si nu sunt prevazute in fisa postului . In urma terminarii controlului i s-a inputat contravaloare bunului , salariatul fiind amenitat cu dosar penal si in cele din urma retrogradat .

Cu stima
S-a constatat de catre cine vinovatia salariatului ?
De catre directorul intreprinderii,mentionez ca in perioada depistarii disparitie bunului salariatul efectua serviciul conform graficului in alta unitate.In cazul retrogradarii salariatul poate uza concediu de odihna ,sau concediu medical fara sa se prelungeasca perioada de retrogradare ?
ucozer1, utilizator
Vinovatia sau nevinovatia nu o poate constata o singura persoana, in principiu ... se constituie o comisie de disciplina care va efectua o cercetare si , in urma, efectuarii cercetarii se poate stabili daca se aplica sdau nu o sanctiune salariatului.

Sa inteleg ca , comisia a fost formata numai dintr-o singura persoana ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Comisia a fost formata din 2 persoane (1 rezivor contabil II si un casier cu atributii de rezivor contabil)
NU prea inteleg cu o persoana a decis peste o comisie ... insa dvs aveti dreptul sa contestati in instanta decizia luata de catre angajatorul dvs.