Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Termen de plata concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Termen de plata concediu medical

buna ziua. as dori sa stiu cind se plateste concediul medical: la data cind se platesc salariile sau se poate plati cind vireaza casa de sanatate banii pentru concediul medical.va multumesc.
Potrivit art. 36 din OUG 158/2005:

(3) Plata indemnizatiilor se face lunar de catre:
a) angajator, cel mai tarziu odata cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectiva, pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B;
b) institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;
c) casa de asigurari de sanatate, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical, pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (2) si pentru persoanele prevazute la art. 23 alin. (2) si la art. 32.