avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chitantele de mana sunt valabile?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chitantele de mana sunt valabile?

cat timp sunt valabile chitantele de mana?
in ce lege se spune despre ele?
Cel mai recent răspuns: Meroiu Daniela , Avocat 16:16, 26 Februarie 2009
Chitantele de mana sunt inscrisuri sub semnatura privata .Codul Civil vorbeste despre inceputul de dovada scrisa .Durata lor este nelimitata , insa anumite actiuni facute in baza lor sunt prescriptibile.Depinde de situatie .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita - contract de imprumut ub semnatura privata niky99 niky99 Buna ziua Ma aflu in urmatoarea situatie: am oferit o suma de bani prin contract de imprumut sub semnatura privata, cu respectarea tuturor prevederilor ... (vezi toată discuția)
Imprumut Snizda6996 Snizda6996 Bună ziua am împrumutat unei persoane 1300 euro, am făcut un contract de împrumut în privat fără martori, am semnat doar eu și persoana în cauza, ... (vezi toată discuția)
Inscris admis ca proba la proces partaj loanabelciu loanabelciu Buna ziua, V-as ruga sa-mi spuneti daca o chitanta de mana (chitanta in care apare numele vanzatorului, cumparatorului, CNP-ul amandurora nume in clar si ... (vezi toată discuția)