Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Firma pe fatada
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Firma pe fatada

Vreau sa intreb daca un magazin care functioneaza intr-un spatiu comercial situat la parterul unui imobil de locuinte poate sa-si puna firma pe fatada cladirii pur si simplu sau are nevoie de aprobare ?Daca da de la cine si daca aceste firme trebuie sa achite vreo taxa si cui?Va multumesc.
Am dorit sa stim daca era necesar acordul asociatiei si daca au vreo obligatie de plata catre noi.Va multumesc.
Interventie moderator

Ati primit un raspuns de la @MonicaHanganu.

In completare, asociatia poate pretinde de la societatea comerciala plata unei chirii pentru spatiul utilizat, ca tert, din proprietatea comuna a asociatiei (fatada este element de proprietate comuna). Nu este obligatie de plata decat daca impuneti aceasta. Se face printr-un contract de inchiriere sau conventie civila prin care ajungeti la o intelegere ca in schimbul pozarii acelui panou pe fatada blocului, societatea comerciala sa plateasca asociatiei o anumita chirie sau sa execute anumite servicii lunare sau sa achite anumite facturi, fie in sume fixe, fie in procent, partiale sau integral...etc.
elga50, moderator