Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ordonanta presedintiala, admisibilitate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ordonanta presedintiala, admisibilitate

Daca am pe rol divort, pot introduce o cerere de stabilire a unui program de relatii personale cu minorul, pe cale de ordonanta presedintiala?
Daca da, nu cumva astfel de prejudeca fondul|? Daca nu, cum se poate justifica ca nu se prejudeca astfel fondul?>
Ordoanta presedintiala este o masura vremelnica, ale carei efecte se intind pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, dispusa in procesul transat pe calea dreptului comun.

Trebuie justificata , de asemenea, situatia urgenta traversata de dumneavoastra, raportat la interesul superior al minorului.

Succes.

Eventualul program de vizitare stabilit prin ordonanta nu prejudeca fondul, sunt masuri vremelnice, valabile pana la judecarea irevocabila a fondului.

Masurile dispuse prin ordonanta se vor definitiva prin hotararea asupra fondului. Insa judecarea dosarului in fond va dura si atunci - in interesul superior al copilului - ar trebui incuviintat un program provizoriu de vizitare pt a nu rupe relatia parinte-copil.

Se impune un astfel de demers daca nu aveti posibilitatea de a lua legatura cu copilul.
Va multumesc pentru raspuns, dar v-as fi recunoscator daca ati detalia putin mai mult.
Am inteles ca sunt instante care resping astfel de cereri si instante care la admit.
Puteti detalia, va rog, ce amanunt face aceasta diferenta?
Si daca vine un judecator si afirma ca stabilirea unui astfel de program de relatii personale ar prejudeca fondul?