Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort; partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort; partaj

Buna ziua,
in urma cu ceva timp,am pus o intrebare legata de divortul meu. La un moment am renuntat la a mai dori ceva din aceasta casatorie, asa ca am acceptat divortul pe cale amiabila. La divort, am discutat cu ex-sotia mea si am stabilit toate formalitatile legate de divort,inclusiv ca in situatia care v-a vinde casa unde locuim,o sa-mi dea o parte si mie. Acum in schimb,a pus casa la vanzare fara stirea mea si mi-a zis ca vrea sa-si ea un apartament cu 4 camere si nu are de unde sa-mi mai dea si mie ceva. Cu alte cuvinte,sa ma resemnez cu asta. Tin sa mentionez, ca la momentul construirii casei, eram casatoriti legal,dar a cerut sa specifice in contractul de vanzare-cumparare ca banii cu care se cumpara casa provin din vanzarea unui apartament proprietate personala din afara casatoriei. Dar, la momentul in care am cumparat casa, era doar tencuita pe exterior,iar in interior,am investit timp de 7 ani o multime de bani si de munca. Toata casa asta e facuta de mainile mele,fara alti muncitori. Nu mi se pare corect,ca dupa atatia ani,ea sa-si atribuie chiar toata "averea",iar eu sa raman pe drumuri. In cadrastru suntem trecuri amandoi, e adevarat cu cota 1/1,adica ea proprietar,dar repet,nu mi se pare normal,ca ea sa ia tot. Plus ca are pretentia sa parasesc casa. Adica,eu 7 ani de cat timp suntem casatoriti,am fost bun doar sa aduc si sa fac casa? Asa e legea romaneasca? Problema mare e ca s-au adus inbunatatiri la casa de valoare mare,dar ca tot romanul,multe din materialele folosite, sunt loate fara facuri sau bonuri. Ce e de facut? Am poze de cand am cumparat casa si se vede clar cat s-a modificat si toata strada pe care locuim stie de ani de zile cine a facut casa asta.

Va multumesc,
Ionut
Daca nu va intelegeti, trebuie sa contactati un avocat caci drumul prin instanta presupune costuri pe care trebuie sa le luati in seama de la inceput: evaluari, avocat, taxe de timbru.
Mergeti macar sa va informati.

In principiu, puteti obtine bani, insa nu stiu in ce masura aveti dovezi, nu inteleg cine e trecut in CF pana la urma si cum... e dificil pe forum, trebuie vazute actele, auzita povestea.