Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce autorizatii imi trebuiesc pentru o rulota tip fast ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce autorizatii imi trebuiesc pentru o rulota tip fast food??

Buna seara,
Ma numesc Marian si am si eu un semn de intrebare.
Am gasit sa cumpar o rulota tip fast food din Germania si asa vreau sa incep o afacere, tinand cont ca trebuie sa vina vara, eu zic ca o sa fie o afacere profitabila.Intrebarea este : Ce autorizatii imi trebuiesc pentru a putea functiona?
Deja am infiintat un SRL si am inteles ca se schimba codul CAEN in functie de ce activitate desfasori.Cu punctul de lucru cum se procedeaza, de ex. eu vreau sa imi desfasor activitatea in sezoane, la targuri sau mai stiu eu la evenimente ;
Va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsuri concrete.
Va multumesc!
Buna ziua, pentru o rulota vânzare cafea sunt necesare aceleași autorizații că în cazul unui fast food? Este vorba doar de prepararea băuturilor calde cafea, capucino, ceai. De asemenea, având în vedere că este un punct de vânzare mobil, trebuie deschis punct de lucru la locația respectivă? Multumesc
Bună ziua,

Procedura este similară, dar exigențele sunt diferite.
Bineînțeles că nu sunt exact aceleași pretenții, precum în cazul celor care pregătesc și oferă spre vânzare produse alimentare, ci este o procedură adaptată specificului d-voastră!

Dacă veți participa doar la evenimente organizate de alte enitități (publice, sau private) nu veți avea nevoie să înființați un punct de lucru.

Dacă doriți să amplasați rulota undeva pe domeniul public (sau privat), pentru a funcționa permanent, atunci trebuie să înființați un punct de lucru și să-l autorizați!

Alte informații utile mai găsiți pe JuristFirme.ro: [ link extern ] /

Succes!
Buna ziua,
In cazul in care un PFA doreste sa angajeze o persoana pentru rulota street food , ce calificare sau curs trebuie sa aiba persoana respectiva ? Dar in cazul unui SRL ? E legislatia diferita in functie de forma de organizare a societatii ?
Legislatia este aceeasi ... poate angaja o persoana pe post de lucrator comercial/ vanzator .

Atentie ca acea persoana va trebui sa aiba un certificat/o diploma ca a absolvit un curs de igiena.

Ordinul comun MS nr. 1225/ 24.12.2003 si MECT nr. 5031/ 26.09.2013 :
art. 1
(1) Orice activitate de productie si de comercializare a produselor alimentare, de alimentatie publica si colectiva, serviciile si productia de apa potabila, precum si serviciile de intretinere corporala se exercita numai cu personal calificat, conform prevederilor legale.

(2) Personalul calificat din activitatile mentionate la alin. (1) are obligatia legala a instruirii periodice in vederea insusirii notiunilor fundamentale de igiena, activitate organizata si finalizata cu examinare si certificate, in conformitate cu prezenta metodologie.
....

Art. 5 din OG nr.99/2000:
(1) Orice exerciţiu comercial se desfăşoară numai de către comercianţi autorizaţi în condiţiile legii.

(2) Exercitarea de activităţi comerciale cu produse din sectorul alimentar şi de alimentaţie publică necesită cunoştinţe de specialitate şi se efectuează cu personal calificat, conform normelor de aplicare a prezentei ordonanţe.

(3) În termen de un an de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe, personalul angajat în efectuarea de activităţi comerciale cu produse din sectorul alimentar şi de alimentaţie publică va trebui să îndeplinească una dintre următoarele cerinţe profesionale:
a) să fi absolvit un curs de specialitate pentru comercializarea produselor alimentare şi/sau de alimentaţie publică, organizat conform legislaţiei în vigoare;
b) să fi desfăşurat cel puţin 2 ani de activitate profesională de comercializare de produse alimentare şi/sau de alimentaţie publică şi să fi absolvit un curs de noţiuni fundamentale de igienă, organizat în conformitate cu dispoziţiile legale în vigoare.

Cornel Vasile a scris:

Legislatia este aceeasi ... poate angaja o persoana pe post de lucrator comercial/ vanzator .

Atentie ca acea persoana va trebui sa aiba un certificat/o diploma ca a absolvit un curs de igiena.

Ordinul comun MS nr. 1225/ 24.12.2003 si MECT nr. 5031/ 26.09.2013 :
art. 1
(1) Orice activitate de productie si de comercializare a produselor alimentare, de alimentatie publica si colectiva, serviciile si productia de apa potabila, precum si serviciile de intretinere corporala se exercita numai cu personal calificat, conform prevederilor legale.

(2) Personalul calificat din activitatile mentionate la alin. (1) are obligatia legala a instruirii periodice in vederea insusirii notiunilor fundamentale de igiena, activitate organizata si finalizata cu examinare si certificate, in conformitate cu prezenta metodologie.
....

Art. 5 din OG nr.99/2000:
(1) Orice exerciţiu comercial se desfăşoară numai de către comercianţi autorizaţi în condiţiile legii.

(2) Exercitarea de activităţi comerciale cu produse din sectorul alimentar şi de alimentaţie publică necesită cunoştinţe de specialitate şi se efectuează cu personal calificat, conform normelor de aplicare a prezentei ordonanţe.

(3) În termen de un an de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe, personalul angajat în efectuarea de activităţi comerciale cu produse din sectorul alimentar şi de alimentaţie publică va trebui să îndeplinească una dintre următoarele cerinţe profesionale:
a) să fi absolvit un curs de specialitate pentru comercializarea produselor alimentare şi/sau de alimentaţie publică, organizat conform legislaţiei în vigoare;
b) să fi desfăşurat cel puţin 2 ani de activitate profesională de comercializare de produse alimentare şi/sau de alimentaţie publică şi să fi absolvit un curs de noţiuni fundamentale de igienă, organizat în conformitate cu dispoziţiile legale în vigoare.

Sa inteleg ca pe langa cursul de igiena e nevoie si de o calificare de specialitate ?