avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren in folosinta de la primarie - interdictie de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren in folosinta de la primarie - interdictie de vanzare 5 ani, se poate totusi vinde inainte?

buna ziua , am un teren in folosinta de la primarie ptr tineri casatoriti si as dori sa stiu daca as putea sa il instrainez normal de la primarie in contract scrie ca nu il poti vinde timp de 5 ani dar poate exista vreo varianta de al vinde.

va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 13:42, 19 Aprilie 2013
Poate o promisiune de vanzare in forma autentica,
depinde ce scrie in contract.
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2013
avvalentina, utilizator
ma gandeam ca se poate face ceva notarial?
Daca aveti interdictia de a vinde 5 ani nu se poate intocmi niciun act notarial de vanzare cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare casa construita pe teren dobindit prin legea 15/2003 radupaul radupaul Buna ziua am gasit o casa de vinzare, construita pe un teren dobindit prin legea 15/2003 Pot cumpara aceasta casa? care va fi statutul terenului dupa o ... (vezi toată discuția)
Despre inscrisurile sub semnatura privata someone00 someone00 Buna ziua, va scriu in legatura cu o problema legata de vanzarea unui teren cu chitanta de mana. Datele problemei sunt urmatoarele: X vinde unei rude ... (vezi toată discuția)
Teren gratuit de la primarie catalin2012 catalin2012 Buna ziua. Primaria acorda unei persoane un teren gratuit pentru constructie casa. Persoana in cauza nu are bani de constructie si vrea sa \\"vanda\\" terenul ... (vezi toată discuția)