Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prestatie tabulara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prestatie tabulara

Buna ziua
In anul 2004 am vandut teren extravilan cu act de mana de vanzare - cumparare. Pentru ca s-a introdus cadastru, nu am reusit sa finalizez actele la notar. Pretul primit pe teren era mai mic decat ar fi costat cadastru si intabularea.
Am inteles ca se poate sa se obtina, de catre cumparator, o hotarare judecatoreasca pentru a fi proprietar pe teren.
Care sunt pasii ce trebuie urmati de catre cumparator?
Estimativ, daca se poate, care sunt cheltuielile pentru actiune in judecata?
dai in judecata si soliciti eliberarea unei hotarari care sa tina cont de act de vanzare cumparare pt ca legal acum nu esti proprietar. timbrarea se face la valoare (valoara estimata a terenului, eventual cea din actul de vanzare cumparare).