Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la negru

In cazul unei colaborari (sa o numim) cu o soc com. la "negru", persoana fizica ce colaboreaza (repet, nu exista niciun contract la baza, doar se asigura consultanta lunar, iar plata se face fara regularitate, la negru) poate avea vreo raspundere legala, daca a comis niste greseli in consultanta acordata? Multumesc
Nu stiu daca am explicat clar.... In actele acelei soc com, respectiva pers fizica nu exista (nici ca angajat, nici ca prestator de servicii), in schimb, se apeleaza lunar la serviciile sale pt consultanta....
Nu are de ce sa raspunda, intrucat nu exista niciun document care sa ateste faptul ca persoana respectiva acorda consultanta.
In cel mai rau caz, raspunde persoana care a dispus sau a luat acele masuri contrare legii.
Pentru munca la negru, raspunderea o are angajatorul.