Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj si vanzare bun comun obtinut din bani proprii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj si vanzare bun comun obtinut din bani proprii

Am avut o casa pe numele meu nefiind casatorit .M-am casatorit si a rezultat un copil. Am vindut casa si cu banii obtinuti am cumparat alta casa la cara sotia mea nu a contribuit cu nimic . Am divortat , copilul a fost incredintat mamei. Partajul nu a fost facut desi au trecut 6 ani .Pot vinde casa fara acordul fostei sotii ?
Multumesc
In principiu da. Daca in contractul de vanzare cumparare prin care ati achizitionat bunul imobil dupa ce v ati casatorit se specifica ca bunul a fost achizitionat din banii obtinuti din vanzarea unui bun propriu, adica o subrogatie reala cu titlu universal este foarte Bine. Atentie vedeti cum figurati si la Cartea funciara.
Daca nu ati fost prevazator , cred ca veti avea nevoie de o hotarare de partaj.
Bunurile proprii

Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:

a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;

b) bunurile de uz personal;

c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;

d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;

e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;

f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;

g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;

h) fructele bunurilor proprii.

Bunul dobandit de dumneavoastra este bun propriu.( in temeiul subrogatiei reala cu titlu universal ).

Bunul nu poate fi cuprins in masa partajabila.

Succes.

Si eu sunt de.parere ca nu puteti vinde decat daca veti avea o hotarare judecatoreasca de partaj sau un act notarial care sa va confere un drept exclusiv asupra bunului.
Bunul este bun comun si fara acordul sotiei nu puteti vinde.
prima casa am vindu_o cu 42000 euro si a doua casa am cumparat-o cu 39000 euro si am acte care dovedesc