avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atac impotriva unui act de donatie.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atac impotriva unui act de donatie.

Buna ziua,

As avea un caz de lamurit:
Bunicul din partea tatei a decedat pe 18.02.2008. In anul 2004 a facut un act de donatie catre sora mea vitrega si catre mama acesteia, act de donatie asupra unui imobil. Dupa 6 luni de la data decesului am vandut casa, eu impreuna cu cele 2 persoane (fiica si mama). Acum a aparut o matusa a unui fiu al bunicului din afara casatoriei si pretinde mostenire.
Intrebarile ar fi:
1. Ce mai poate face matusa acum dupa 1 an de zile de la deces?
2. Poate ea ataca actul de donatie facut catre sora mea cu sorti de izbanda?
Precizez ca noi, adica eu si cele 2 persoane (fiica si mama) nu am inchis inca succesiunea.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters42249 , utilizator 09:25, 27 Februarie 2009
1. Matusa nu poate face nimic, nu este mostenitor rezervatar, dar fiul bunicului ( unchiul dvs. ) poate sa ceara dezbaterea succesiunii, si incadrul acesteia sa ceara reductiunea liberatilatilor daca donatia a fost facuta cu scutire de raport si raportul donatiei daca a fost fara;
2. Nu poate ataca actul de donatie nici macar fiul, dar poate proceda la ce v-am relatat mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atac act de donatie sillymilly sillymilly Buna tuturor, as avea si eu o intrebare. Mama mea a scris un apartament pe fratele meu vitreg acum 1-2 ani sau poate chiar mai mult prin act de donatie (dupa ... (vezi toată discuția)
Testament grazzia grazzia Buna ziua! Daca eu sunt fata din prima casatorie a mamei mele (mama mea fiind in viata) si mi-a facut un testament (cum ca imi lasa mie toate bunurile) ... (vezi toată discuția)
Succesiune raluca77 raluca77 Bunica ii poate face testament mamei pe toata casa?Acesta poate fi atacat in justitie de sora vitrega? (vezi toată discuția)