Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atac impotriva unui act de donatie.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atac impotriva unui act de donatie.

Buna ziua,

As avea un caz de lamurit:
Bunicul din partea tatei a decedat pe 18.02.2008. In anul 2004 a facut un act de donatie catre sora mea vitrega si catre mama acesteia, act de donatie asupra unui imobil. Dupa 6 luni de la data decesului am vandut casa, eu impreuna cu cele 2 persoane (fiica si mama). Acum a aparut o matusa a unui fiu al bunicului din afara casatoriei si pretinde mostenire.
Intrebarile ar fi:
1. Ce mai poate face matusa acum dupa 1 an de zile de la deces?
2. Poate ea ataca actul de donatie facut catre sora mea cu sorti de izbanda?
Precizez ca noi, adica eu si cele 2 persoane (fiica si mama) nu am inchis inca succesiunea.

Va multumesc!
1. Matusa nu poate face nimic, nu este mostenitor rezervatar, dar fiul bunicului ( unchiul dvs. ) poate sa ceara dezbaterea succesiunii, si incadrul acesteia sa ceara reductiunea liberatilatilor daca donatia a fost facuta cu scutire de raport si raportul donatiei daca a fost fara;
2. Nu poate ataca actul de donatie nici macar fiul, dar poate proceda la ce v-am relatat mai sus.