Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actiune impotriva persoanei fizice- pfa radiat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actiune impotriva persoanei fizice- pfa radiat

In cazul radierii PFA -ului, pot introduce actiune in instanta impotriva persoanei fizice pentru recuperarea unei creanţe? Care ar fi temeiul legal? multumesc.
si-a facut lichidarea?
urmariti patrimoniul de afectatiune?
acum citesc ce inseamna patrimoniu de afectatiune :) fiind la inceput
Speta ar fi urmatoarea; s-a introdus cerere in ordonanta de plata, parata depunand intampinare prin care invoca lipsa calitatii procesuale pasive ca urmare a lichidarii, radierii pfa-ului, cererea reclamantei fiind respinsa. Am aflat ca in cazul unui pfa care se radiaza in timp ce se afla la executare silita executorul se poate indrepta pt recuperarea creantei asupra persoanei, de aceea eram curios ce se intampla in cazul pfa-ului care se radiaza inainte de introducerea vreunei actiuni in justitie... se poate introduce actiune direct asupra persoanei?