Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ANGAJARE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ANGAJARE

Dupa ce perioada am dreptul sa angajez o persoana,daca in prealabil am trimis in somaj o alta?Exista obligatia de a o reangaja pe cea data in somaj?
Daca concedierea s-a facut pe motivul reorganizarii atunci nu poate fi angajata o alta persoana pe aceeasi functie. Puteti angaja o persoana pe o functie similara.
Nu exista niciun text de legea care sa interzica o noua angajare pe acelasi post ... insa in acest caz, va trebui sa reinfiintati postul pentru a se putea angaja o noua persoana.

Nu aveti nicio astfel de obligatie fata de persoana concediata .. de a o reangaja ...