Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru

daca un imobil este cumparat printr-un credit bancar (avans 20.000 euro si credit bancar 40.000 euro) si intra intr-un proces de partaj, la ce suma se calculeaza taxa de timbru: la 20.000 euro sau la 60.000 euro?
taxa se calculeaza la valoarea impozabila a imobilului
Din moment ce sunteti proprietari ai imobilului supus partajului, taxa de timbru se calculeaza la intreaga valoare, indiferent daca pretul este achitat sau nu in totalitate.