avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO pe 2009??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO pe 2009??

Buna ziua!
Imi spuneti va rog daca mai este posibil sa-mi iau in anul 2009 concediul de odihna ce mi se cuvine de pe anul 2008?


Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:11, 1 Martie 2009
Da, este posibil. Art.141 (3) - Codul Muncii : Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
Trebuie doar sa faceti o cerere angajatorului si sa solicitati concediul de odihna neefectuat in anul 2008.
alinaion82 a scris:

Buna ziua!
Imi spuneti va rog daca mai este posibil sa-mi iau in anul 2009 concediul de odihna ce mi se cuvine de pe anul 2008?


Va multumesc frumos!


Când din motive neimputabile salariatului, acesta nu şi-a efectuat integral concediul de odihnă pe anul în curs, restul de concediu se va acorda până la sfârşitul anului următor, în perioada solicitată de salariat - art.60 alin.2 din CCMN.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna d_artemis d_artemis Buna seara, Daca nu am efectuat in totalitate concediul de odihna pe 2010, pot efectua restul de zile de concediu in anul 2011 ??? Pentru ca, din cauza ... (vezi toată discuția)
plata concediului de odihna neefectuat pe ani anteriori carmena_iasi carmena_iasi Buna ziua, deranjez cu o intrebare: In cazul in care contractul meu de munca a inceput in 01.02.2007 si se incheie la data de 01.nov.2009 prin art.65 ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna Mainerici  Ctin Mainerici Ctin concediu de odihna neefectuat in 2010 se poate lua in 2011 (vezi toată discuția)