Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO pe 2009??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO pe 2009??

Buna ziua!
Imi spuneti va rog daca mai este posibil sa-mi iau in anul 2009 concediul de odihna ce mi se cuvine de pe anul 2008?

Va multumesc frumos!
Da, este posibil. Art.141 (3) - Codul Muncii : Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
Trebuie doar sa faceti o cerere angajatorului si sa solicitati concediul de odihna neefectuat in anul 2008.
alinaion82 a scris:

Buna ziua!
Imi spuneti va rog daca mai este posibil sa-mi iau in anul 2009 concediul de odihna ce mi se cuvine de pe anul 2008?

Va multumesc frumos!

Când din motive neimputabile salariatului, acesta nu şi-a efectuat integral concediul de odihnă pe anul în curs, restul de concediu se va acorda până la sfârşitul anului următor, în perioada solicitată de salariat - art.60 alin.2 din CCMN.