avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere Contract Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere Contract Munca

Intrebarile mele sunt:
1. Ce acte sunt obligatorii sa-mi elibereze angajatorul la desfacerea contractului de munca prin desfiintarea postului ocupat(preavizul de 20 de zile l-am primit)?(sa stiu sa solicit in caz ca nu m-i le elibereaza pe toate)
2. Unde m-as putea interesa sa verific daca vechimea corespunde cu ceea ce am lucrat pana acum si daca imi este platita contributia la fondul de pensie.(sa verific daca firmele la care am lucrat mi-au platit toate taxele, ca am inteles ca se mai trag si tepe)
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:41, 23 Aprilie 2013
Buna ziua,

Referitor la prima intrebare:
- Nota de informare privind decizia de desfacere a C.I.M.(contract individual de munca);
- Decizia data de societate prin care este desfiintat postul respectiv motivul si art. specific din Codul Muncii:
- Adeverinta vechime cu data de 01.01.2011, de cand s-au desfiintat cartile de munca;
- Nota de lichidare;

Referitor la a doua intrebare:
- Vechime este trecuta in adeverinta mentionata mai sus;
- IN fiecare luna trebuia sa primiti fluturas de salariu, in care sunt trecute toate taxele platite de firma pentru dumneavostra;

O zi buna
just_hara

1, La incetarea c.i.m. va trebui sa primiti:
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinat de vechime
- adeverinta de somaj

2. Vechimea in munca nu este identica cu stagiul de cotizare .. stagiul de cotizare se poate verifica la Casa de pensii.

3. Plata taxelor se poate verifica la ANAF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajati fara carte de munca ? lucialuca lucialuca Buna seara! O persoana care s-a angajat la 1 ianuarie 2010 intr-o institutie publica a solicitat cartea de munca, dar i-a fost comunicat faptul ca nu mai ... (vezi toată discuția)
Preaviz concediere draguf draguf buna seara ! pe deta de 5 iulie imi expira preaizul de concediere ! As vrea sa stiu ce hartii trebuie sa primesc la sfarsitul acestei perioade de la angajator ... (vezi toată discuția)
Pensionare carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Care este acum procedura prin care se pensioneaza un angajat ? ( la limita de varsta ). S a schimbat ceva ? Va intreb pt ca avem un angajat care ... (vezi toată discuția)