Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie sau testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie sau testament?

Buna ziua! Suntem 4 frati, mama mea are o proprietate in urma succesiunii dupa parintii ei, tata este despartit de mama dar nedivortat, doi din fratii mei nu vor sa se implice in intretinerea mamei. Aceasta este situatia de fapt. Intrebarea mea este: daca mama doreste sa imi dea mie si surorii mele care avem grija de ea proprietatea ei , ce trebuie facut si care ar fi cea mai simpla si ieftina varianta? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
In aceasta situatie nu exista o varianta ieftina. Incheiati un contract de intretinere. Bine ar fi daca i ati aduce si pe ceilalalti frati ca declaranti in acest act ca sunt de acord si consimt la instrainarea facuta de mama dvs. Contractul de intretinere se taxeaza ca la vanzare.