Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Este obligatorie informarea privind medierea inaintea ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Este obligatorie informarea privind medierea inaintea introducerii cererii?

va rog sa-mi spuneti daca in cazul in care doresc sa mai construiesc un etaj iar unul din vecini nu-mi da acordul cu toate ca toti ceilalti mi-au dat acordul prin notar, atunci eu inainte de a inainta o actiune in instanta pe obligatia de a face trebuie sa ma adresez unui mediator, sau pot foarte bine sa introduc cererea fara nici un mediator ?
Nu generalizez, tocmai spun de cazuri concrete in Mures. Reclamantul, impreuna cu avocatul a apelat la mediator pentru a-l convoca la sedinta de mediere pe parat, acesta nu a vrut sa vina, iar mediatorul a spus ca nu poate elibera procesul verbal de informare deoarece "nu s-au prezentat ambele parti la sedinta de informare" iar eliberarea unui proces verbal in cazul in care se prezinta doar reclamantul costa 250 lei. Asa ca vorbesc pe fapte. Drept consecinta omul care voia sa isi rezolve problema a renuntat sa -si mai apere dreptul/interesul.

Admin, administrator
Dacă lucrurile au stat într-adevăr aşa , cert este un caz izolat. Dar nimic nu l-ar fi împiedicat pe reclamant să apeleze la un alt mediator, dacă ar fi avut nişte drepturi de apărat , iar acel proces verbal îi era necesar. Oamenii mai schimbă şi avocaţii uneori , atunci când sunt nemulţumiţi ,deci şi mediatorul poate fi schimbat .