Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate contesta un act notarial ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate contesta un act notarial ?

Se poate contesta un act notarial ca motiv principal fiind ca cel care l-a semnal nu era in deplinatatea facultatilor mintale , dar in conditiile care aceaa persoana a mai semnat un act , dupa data primului act semnat la notar ???
Se poate consedera epilepsia o boala psihica ata de grava incat iti poate afecta total actiunile ??
anndraolivia, utilizator
Puteti cere anularea actului in instanta pentru ca persoana la data semnarii actelor nu avea capacitate de exercitiu deplina dar trebuie sa si dovediti acest lucru.
Cum se poate dovedi ??
Nu eu doresc ca contest un act....o verisoara de-a mea doreste sa conteste pe acest motiv , insa si a a mers la notar cu acea persoana sa i se semneze la randul ei un act....
Deci nu cred ca nu era in deplinatatea facultatilor mintale
Avand in vedere ca notarul a luat consimtamantul persoanei respective acesta nu putea indeplini actul , adica autentifica, daca avea dubii cu privire la capacitatea de exercitiu deplina a persoanei respective.
Multumesc mult