Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie monument funerar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie monument funerar

Vreau sa construiesc,un monument funerar,la cimitirul unde este inmormantat tatal meu.(o cruce din marmura).Preotul bisericii,care administreaza cimitirul,imi impune un producator,de astfel de monumente si nu este de acord sa realizez acest monument cu o alta firma.Intrebarea mea este daca,preotul are acest privilegiu,legal de a impune acest lucru.Va multumesc.
in mod normal nu. Dar la monopolul pe care il are preotu si biserica cam da. Nu cumva preotul are comision la societatea in cauza?
nu sunteti obligat sa contractati pentru ridicarea constructiei funerare firma agreata de preot. Insa este o cutuma sa se impuna asta...Mai vorbiti cu preotul...mai negociati... ;)