avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... 1. pot face recurs impotriva unei sentinte penale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

1. pot face recurs impotriva unei sentinte penale

(ca parte vatamata), privind pedeapsa si despagubirile materiale/morale ?

2. cand trebuie motivat?

Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:34, 25 Aprilie 2013
Da, asa este daca hotararea a fost fara drept de apel.
Insa, se poate observa ca, userul nu a precizat daca este sau nu cu apel.

Ar fi util ca userul sa precizeze ca sa poata sa se lamureasca in privinta termenului motivarii.
Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ar fi util ca userul sa precizeze ca sa poata sa se lamureasca in privinta termenului motivarii.


"Cu drept de recurs în 10 zile
de la pronunÑare cu partea civilă si de la comunicare cu inculpatul. PronunÑată în sedinÑă publică azi 19.04.2013."

=> Dupa calculele mele, luni, 29.04.2013 ar fi a 10-a zi
Multumesc pt. raspunsuri.

Daca nu trebuie motivat (in acest moment/ nici pana la primul termen in scris?)
va rog sa-mi spuneti
daca este OK

"Subsemnata,.... formulez RECURS impotriva sentintei penale nr........"
aiai a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ar fi util ca userul sa precizeze ca sa poata sa se lamureasca in privinta termenului motivarii.


"Cu drept de recurs în 10 zile
de la pronunÑare cu partea civilă si de la comunicare cu inculpatul. PronunÑată în sedinÑă publică azi 19.04.2013."

=> Dupa calculele mele, luni, 29.04.2013 ar fi a 10-a zi


Daca a fost pronuntata de judecatorie cum zice Simonete puteti motiva si la termen.
Daca este pronuntata de tribunal trebuie sa motivarti mai repede.

Deocamdata doar declarati recursul.
Motivele de recurs nu le puteti face decat dupa ce analizati motivele instantei.
Trebuie aratat de ce a gresit instanta de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de condamnare- 2 ani cu executare pentru ucidere din culpa ruonscalafat ruonscalafat azi sotul meu a fost condamnat la 2 ani inchisoare cu executare in urma apelului la Curtea de apel. In perioada 07.04.2010-27.05.2011 a fost arestat preventiv. ... (vezi toată discuția)
Recurs la i c c j . in cazul in care eu am facut recurs iar parchetul nu a facut recurs . maneageorge99 maneageorge99 BUNA SEARA ! Am fost condamnat la 5 ani cu executare de catre instanta de fond,mentinuta de Curtea De Apel,acum am facut recurs si am primul termen la I C C J ... (vezi toată discuția)
Formulare apel paul99 paul99 Buna ziua, va rog daca puteti sa imi spune-ti cum sa formulez o cerere de apel la o pronuntare penala. 1. nu am fost prezenta pe parcursu celor 4 termene. ... (vezi toată discuția)