Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... 1. pot face recurs impotriva unei sentinte penale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

1. pot face recurs impotriva unei sentinte penale

(ca parte vatamata), privind pedeapsa si despagubirile materiale/morale ?

2. cand trebuie motivat?

Da, asa este daca hotararea a fost fara drept de apel.
Insa, se poate observa ca, userul nu a precizat daca este sau nu cu apel.

Ar fi util ca userul sa precizeze ca sa poata sa se lamureasca in privinta termenului motivarii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ar fi util ca userul sa precizeze ca sa poata sa se lamureasca in privinta termenului motivarii.

"Cu drept de recurs în 10 zile
de la pronunÑare cu partea civilă si de la comunicare cu inculpatul. PronunÑată în sedinÑă publică azi 19.04.2013."

=> Dupa calculele mele, luni, 29.04.2013 ar fi a 10-a zi
Multumesc pt. raspunsuri.

Daca nu trebuie motivat (in acest moment/ nici pana la primul termen in scris?)
va rog sa-mi spuneti
daca este OK

"Subsemnata,.... formulez RECURS impotriva sentintei penale nr........"
aiai a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ar fi util ca userul sa precizeze ca sa poata sa se lamureasca in privinta termenului motivarii.

"Cu drept de recurs în 10 zile
de la pronunÑare cu partea civilă si de la comunicare cu inculpatul. PronunÑată în sedinÑă publică azi 19.04.2013."

=> Dupa calculele mele, luni, 29.04.2013 ar fi a 10-a zi

Daca a fost pronuntata de judecatorie cum zice Simonete puteti motiva si la termen.
Daca este pronuntata de tribunal trebuie sa motivarti mai repede.

Deocamdata doar declarati recursul.
Motivele de recurs nu le puteti face decat dupa ce analizati motivele instantei.
Trebuie aratat de ce a gresit instanta de judecata.