Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort-hotararea din fond
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort-hotararea din fond

Se pronunta hotararea la fond. Partile initiaza apel in termen legal.
Spuneti-mi, va rog, in baza caror articole de lege, hotararea din fond nu se mai aplica, prin introducerea apelului?
Disp.art 284 al.5 c.proc.civ.
Apelul declarat in termen suspenda executarea hotararii de prima instanta, cu exceptia cazurilor anume prevazute de lege.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc !