avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort-hotararea din fond
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort-hotararea din fond

Se pronunta hotararea la fond. Partile initiaza apel in termen legal.
Spuneti-mi, va rog, in baza caror articole de lege, hotararea din fond nu se mai aplica, prin introducerea apelului?
Cel mai recent răspuns: Arslan , utilizator 21:30, 24 Aprilie 2013
Disp.art 284 al.5 c.proc.civ.
Apelul declarat in termen suspenda executarea hotararii de prima instanta, cu exceptia cazurilor anume prevazute de lege.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Aprilie 2013
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel la partaj crina_andrei crina_andrei Buna seara, Am si eu urmatoarea problema: un proces de partaj, se stabilesc cotele de participare ale fostilor soti la dobandirea bunurilor comune, se fac ... (vezi toată discuția)
Exceptie invocata de instanta! goldfish goldfish buna seara! instanta mi-a invocat exceptia lipsei calitatii procesuale active, si evident ca a admis-o. la condica scrie CU APEL. intrebarea este in cate ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere -apel katykati katykati Problema mea este fostul sot mi-a facut apel deoarece s-a razgandit in privinta pensiei alimentare ,mentiones ca celelalte schimbare numelui ,custodia ... (vezi toată discuția)