Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... problema unui imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

problema unui imobil

sunt singur la parinti tatal a decedat am succesiunea facuta mama este in viata avem o casa cumparata cu chitante de mana dar are si un testament in care fostul propritar spune ca nu are mostenitori impozit platim dar vrem sa legalizam actele prin vanzare cumparare sa fiu trecut ca proprietar cat si sotia si mama sa aiba drept la o camera dar sa nu mai poata strica actele ca este recasatorita
Mergeti in instanta si cereti ca prin hotarare judecatoreasca sa primiti titlul de proprietate,dovedind cu inscrisuri si martori.
In cazul in care posesia imobilului nu va este tulburata de o terta persoana ,cu siguranta ve-ti primi o sentinta favorabila.
Evitati un proces lung si costisitor si urmati procedura intabularii pentru posesorii care nu au acte autentice .