avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. Cont bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Cont bancar

a murit socrul meu si consoarta a gasit/aflat ca are un cont la o banca romaneasca
cum aflu soldul contului respectiv? nu de alta ......dar ma gandesc la costurile dezbaterii succesiunii
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 18:57, 8 Mai 2013
ne interesa sa nu prapadim mai mult decat luam...
nu facem fente
Pai tocmai . Asa aflati daca se merita sau nu....cu ce detinea defunctul ca bunuri imobile, bunuri mobile se face calculul de catre notar si vi se va spune taxa. Oricum, daca imi permiteti, v as sfatui sa dezbateti succesiunea pana in doi ani ca sa nu platiti si impozitul catre stat.
Solicitaţi un certificat de calitate de moştenitor. Taxa e fixă, nu depinde de valoarea masei succesorale. Apoi, pe baza actului, dovedindu-vă prin el calitatea, încercaţi să obţineţi informaţiile necesare.
da...buna asta, nu m-am gandit
asa facem
multumesc! :kissing: :love:
Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2013
ContSters267790, utilizator
am fost la notar si mi-au spus ca nu imi elibereaza certificat de calitate pentru ca nu am dosar la instanta:((

Alte discuții în legătură

Mostenire, cota parte, praxis, terenuri, imobil, bani la banca alexandrurobert alexandrurobert Buna ziua, tatal meu a decedat in data de 7 martie. Suntem 3 frati si sotia si mama noastra. Cum se imparte averea? Cum pot afla cati bani avea la ... (vezi toată discuția)
Succesiune - conturi bancare miara miara Daca o persoana are bani depusi in banca ( cu un imputernicit care poate scoate banii), dupa decesul sau acei bani revin imputernicitului sau se impart la toti ... (vezi toată discuția)
Recomandare notar judetul valcea gabriel32 gabriel32 Buna ziua, imi puteti recomanda un notar din judetul Valcea care sa ma ajute cu o taxa de succesiune? Problema este ca locuiesc la 400 km de localitatea de ... (vezi toată discuția)