Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. Cont bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Cont bancar

a murit socrul meu si consoarta a gasit/aflat ca are un cont la o banca romaneasca
cum aflu soldul contului respectiv? nu de alta ......dar ma gandesc la costurile dezbaterii succesiunii
ne interesa sa nu prapadim mai mult decat luam...
nu facem fente
Pai tocmai . Asa aflati daca se merita sau nu....cu ce detinea defunctul ca bunuri imobile, bunuri mobile se face calculul de catre notar si vi se va spune taxa. Oricum, daca imi permiteti, v as sfatui sa dezbateti succesiunea pana in doi ani ca sa nu platiti si impozitul catre stat.
Solicitaţi un certificat de calitate de moştenitor. Taxa e fixă, nu depinde de valoarea masei succesorale. Apoi, pe baza actului, dovedindu-vă prin el calitatea, încercaţi să obţineţi informaţiile necesare.
da...buna asta, nu m-am gandit
asa facem
multumesc! :kissing: :love:
ContSters267790, utilizator
am fost la notar si mi-au spus ca nu imi elibereaza certificat de calitate pentru ca nu am dosar la instanta:((