Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare/Inchiriere acoperis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare/Inchiriere acoperis

Situatia este urmatoarea: Am cumparat un apartament la etajul I de la aceeasi persoana care este si proprietarul spatiului comercial de la parterul blocului. Din apartament am iesire pe o terasa care de fapt este acoperisul spatiului comercial mai sus mentionat. La momentul cumpararii apartamentului ne-am inteles sa-mi vanda si aceasta terasa. La notar a motivat ca nu poate sa ne intocmeasca acte de vanzare-cumparare pentru terasa, aceasta nefigurand ca suprafata utila in actele blocului, si am intocmit doar un act de folosinta, neexclusiv, riscand pretentii asupra acestui spatiu si din partea altor vecini din bloc.
Cum pot obtine un drept de folosinta exclusiv asupra acestei terase sau cum putem face acte de vanzare,? Este posibila varianta unei inchirieri pe 20 de ani?
In conditiile mentionate terasa reprezinta parte comuna
In temeiul deciziei Deciziei CCR 1514 / ian.2012.nici o parte comuna nu poate fi vanduta
Eventual puteti solicita asociatiei de proprietari incheierea de contract de locatiune sau concesionare pe diferite perioade de timp 7,25 49 ani,in schimbul platii unei sume de comun acord convenita cu asociatia
Puteti obtine de la comitetul asociatiei o concesiune asupra acestui spatiu cu conditia existentei acordului a 50% + 1 din proprietarii de pe scara si a proprietarilor direct afectati,