Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Carnet conducere retinut in Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Carnet conducere retinut in Germania

Buna ziua, mi-a fost retinut carnetul de sofer UE emis in Romania pe teritoriul tarii Germaniei, 30 zile pentru ca am trecut pe rosu la semafor si m-a luat blitzul; Amenda 250 eur platita si justificata;Predau carnetul la cea mai apropriata sectie de politie,imi da dovada de retinere a carnetului auto pentru 30 zile si date despre ce a fost retinut; Intrebarea este am voie sa conduc pe teritoriul tarii Romaniei? Fac traducerea la aceea hartie de la politia din Germania ?Care au mai fost in cazul meu rog informatii ,va multumesc !
Multumesc pentru raspuns,o sa va comunic in cateva zile ce sa rezolvat sau daca mai este nevoie pentru alti soferi aflati in cazul meu; O mica paranteza ati scris cu dovada de circulatie emisa in Romania nu pot conduce pana la Mos Craciun fiindca e eliberata doar pentru Romania,asa si sanctiunea care am primit-o este valabila DOAR pentru teritoriul in care a fost comisa!. O zi buna
aveti dreptate. asa am scris. dovada este valabila DOAR pe teritoriul tarii unde a fost comisa fapta dar omiteti faptul ca suspendarea este comunicata si autoritatii emitente iar daca ptr fapta respectiva se suspenda permisul si in tara de origine atunci se poate ajunge la dosar penal in cazul in care sunteti surprins conducand un autovehicul.
intrebarea este cu ce document veti conduce inafara tarii respective pe perioada suspendarii?
cu permisul care este suspendat sau cu dovada tradusa si apostilata?
astept un raspuns cum ati rezolvat problema, toata viata avem ceva de invatat.:)
o zi buna.
Odata ce l-au suspendat nemtii, numai ai voie sa conduci in alta tara. O spun din sursa sigura.