Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri asigurari

am o problema cu firma de asigurari - astra. am avut un accident, anul trecut in luna noiembrie(2012). inspectorul de asigurari a tot amanat inchierea dosarului pana pe 8 martie 2013, cand am facut si cererea de despagubire. normal, termenul legal este de 10 zile, pana la efectuarea platii, dar deja au trecut 34 de zile, iar ei nu au facut plata. ce pot face sa fortez firma de asiguari sa faca plata?
Trimite-i o notificare prin care il somati sa efectueze plata, specificand ca in caz contrar va fi obligat sa va plateasca dobanda si alte cheltuieli judiciare si de executare.
Incercati sa luati legatura cu directorul sucursalei unde ati incheiat polita, sau contactati brokerul dvs. pentru a interveni in solutionarea dosarului.
formulati o reclamatie la Comisia de supraveghere a asigurarilor