avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

cine imi spune va rog, cit ma costa si ce acte imi trebuiesc pentru a face succesiunea dupa moartea tatalui meu. sunt fiu unic si mama este inca in viata. cum se procedeaza. va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 16:27, 3 Mai 2013
Megeti la notar sa va calculeze.
Nu costa peste tot la fel si in toate cazurile.
Trebuie sa dezbateti succesiunea dupa Tata, dvs aveti 3/4 din masa succesorala si mama 1/4. Apoi la decesul mamei veti dezbate si dupa dansa.
Daca dezbateti In doi ani de la deces veti fi scutit de impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Pentru a dezbate succesiunea aveti nevoie de certificatul de deces actele de stare civila ale succesibililor, actele de proprietate, certificate fiscale pt bunuri imobile, 2 martori care l au cunoscut pe defunct .
Notarul va va calcula onorariul in functie de bunurile aduse la masa succesorala . Ot bunurile imobile exista o expertiza imobiliara
ce zice-ti fiind fiu unic, este mai avantajos (din punct de vedere material) sa astept pina la decesul mamei mele, sau oricum trebuie facut si acum. va multumesc.
Este vorba de acel impozit perceput pentru succesiunile care se dezbat dupa mai mult de doi ani de la deces.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire stefan70 stefan70 Buna ziua.Tatal meu a murit acum 4 ani, iar acum trebuie sa dezbatem mostenirea, adica un apartament si bunurile. Mentionez ca santem 2(doi) frati si mama ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea unui parinte adiram adiram Buna ziua! In urma cu aproape un an de zile, mama mea a decedat. Noi am ramas 4 frati astfel eu sunt unicul copil al cuplului, fratele meu este al mamei ... (vezi toată discuția)
Succesiune 1603 1603 Buna ziua! Doresc un raspuns privind pasii ce trebuie urmati de mostenitori in urma decesului unuia dintre soti. Decesul a avut loc la sfarsitul lunii ... (vezi toată discuția)