Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

cine imi spune va rog, cit ma costa si ce acte imi trebuiesc pentru a face succesiunea dupa moartea tatalui meu. sunt fiu unic si mama este inca in viata. cum se procedeaza. va multumesc.
Megeti la notar sa va calculeze.
Nu costa peste tot la fel si in toate cazurile.
Trebuie sa dezbateti succesiunea dupa Tata, dvs aveti 3/4 din masa succesorala si mama 1/4. Apoi la decesul mamei veti dezbate si dupa dansa.
Daca dezbateti In doi ani de la deces veti fi scutit de impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Pentru a dezbate succesiunea aveti nevoie de certificatul de deces actele de stare civila ale succesibililor, actele de proprietate, certificate fiscale pt bunuri imobile, 2 martori care l au cunoscut pe defunct .
Notarul va va calcula onorariul in functie de bunurile aduse la masa succesorala . Ot bunurile imobile exista o expertiza imobiliara
ce zice-ti fiind fiu unic, este mai avantajos (din punct de vedere material) sa astept pina la decesul mamei mele, sau oricum trebuie facut si acum. va multumesc.
Este vorba de acel impozit perceput pentru succesiunile care se dezbat dupa mai mult de doi ani de la deces.