avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cetatean roman in Germania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cetatean roman in Germania

Buna
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii...
Vreau sa ma casatoresc in Germania cu un cetatean german ,ce acte imi sunt necesare pentru incheierea casatoriei?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 17:29, 29 Aprilie 2013
Depinde in fata caror autoritati doriti sa incheiati casatoria.

Daca va casatoriti la ambasada / consulatul Romaniei, aveti aici toate informatiile necesare despre acte si procedura:
[ link extern ]
Certificatul de celibat il obtineti de la Starea Civila de la locul dvs. de nastere, e o adeverinta pentru care trebuie sa depuneti o cerere (personal sau prin imputernicit cu procura speciala).

Daca alegeti autoritatile germane, actele banuiesc ca sunt aceleasi (ale dvs. vor trebui apostilate, traduse si autentificate), intrebati la primaria unde se va oficia casatorie.
Certificatul de casatorie va trebui inscris la consulat / ambasada sau transcris la Starea Civila de la locul dvs. de nastere (sau de domiciliu, daca il aveti in Romania).
Apostilarea se solicita de la prefectura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie in germania micatalin71 micatalin71 As dori sa imi spuna si mie cineva ce inseamna urmatorii termeni: 1. declaraţia de celibat 2. certificatul de celibat 3. Certificatele de stare civilă ... (vezi toată discuția)
Cãsãtorie în albania pellumgeo pellumgeo Bună seara! Aș vrea să știu, dacă este posibil, de ce acte am nevoie pentru a mă putea căsători cu un cetățean albanez în Albania. ... (vezi toată discuția)
Casatoria intre un cetatean roman si unu cetatean grec ce acte sunt necesare si care este valabilitatea acestor acte? sylvye sylvye Buna seara! Va rog frumos sa ma ajutati daca puteti sa imi explicati ce acte sunt necesare pentru casatoria intre un cetatean roman si unul grec? Casatoria ... (vezi toată discuția)