Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cetatean roman in Germania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cetatean roman in Germania

Buna
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii...
Vreau sa ma casatoresc in Germania cu un cetatean german ,ce acte imi sunt necesare pentru incheierea casatoriei?
Va multumesc
Depinde in fata caror autoritati doriti sa incheiati casatoria.

Daca va casatoriti la ambasada / consulatul Romaniei, aveti aici toate informatiile necesare despre acte si procedura:
[ link extern ]
Certificatul de celibat il obtineti de la Starea Civila de la locul dvs. de nastere, e o adeverinta pentru care trebuie sa depuneti o cerere (personal sau prin imputernicit cu procura speciala).

Daca alegeti autoritatile germane, actele banuiesc ca sunt aceleasi (ale dvs. vor trebui apostilate, traduse si autentificate), intrebati la primaria unde se va oficia casatorie.
Certificatul de casatorie va trebui inscris la consulat / ambasada sau transcris la Starea Civila de la locul dvs. de nastere (sau de domiciliu, daca il aveti in Romania).
Apostilarea se solicita de la prefectura.