Forum Discuţii juridice Executare silită evacuare dupa adjudecare in executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

evacuare dupa adjudecare in executare silita

buna seara,
am castigat o licitatie de executare silita a unui bun imobiliar. Poate cineva sa-mi precizeze care sunt pasii urmatori care trebuie facuti pentru a evacua vechiul proprietar si a intra in posesia fizica a bunului respectiv?
Vechiul proprietar concret a detinut si calitatea de debitor de vreme ce bunul imobil a facut obiectul unei executari silite
Pentru evacuarea acestuia trebuie sa va adresati instantei de judecata cu actiune in evacuare, in contradictoriu cu acesta.
Dupa ce hotararea judecatoreasca prin care se dispune evacuarea debitorului ramane definitiva si irevocabila, va adresati executorului judecatoresc pentru evacuarea efectiva a celui care staruie sa locuiasca in bunul imobil adjudecat de dvs

Trebuie sa va adresati unui executor cu o cerere de predare silita imobil. Acesta va cere incuviintarea instantei si-i va evacua pe fostii proprietari.