Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plângere contravenþionalã permis reþinut pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plângere contravenþionalã permis reþinut pentru vitezã

As dori sa fac o contestatie catre jud Focsani unde am fost surprins de un radar mobil,cu 107 km.In procesul verbal scrie ca am fost detectat cu ap. radar pe raza unei anume localitati ,dar eu nu am condus cu aceasta viteza in localitate,ci in afara localitatii unde puteam circula cu 90 km.Mi s-a retinut permisul pt 90 zile plus amenda de vreo 670 lei.Stiu sigur ca am circulat cu viteza mica pe tot parcursul drumului facut pe E 85 de la Bucuresti spre Adjud ,pt ca stiam ca e plin de radare acest drum. Nu inteleg cum m-au detectat ei cu Radar ca as fi circulat in localitate cu aceasta viteza mare.Am fost oprit de masina politiei care s-ar fi intors dupa mine. Eu m-am intalnit cu masina politiei fata in fata ,dar eram in afara localitatii cu vreo 3 km,Cred cu tarie ca aceasta viteza am avut-o in afara localitatii si nicidecum in localitate.Le-am spus politistilor ca sa-mi arate filmarea si au refuzat. Mi-au spus ca pot face un memoriu catre politia din Buc unde am domiciliul si ca voi putea obtine retinerea permisului pt 30 zile ca oricum nu am avut mare viteza.Pt simplul fapt ca mi-a spus acest lucru, cum ca nu avram asa viteza mare ,ma face sa fiu sigur ca nu eram in localitate,ca totusi sa fii in localitate cu viteza de 107 km inseamna ca ai depasit cu 57 km fata de limita legala si ca atare este o viteza mare pt localitate.A mai fost cu mine in masina un amic ,care as vrea sa-l pun ca martor ca si el stie ca nu aveam viteza asta,era si masina lui,abia mi-o daduse sa o conduc cu vreo 50 km inainte de a ma opri politia ,nu cunosteam f bine masina . era pt prima oara cand conduceam acea masina si nu mergeam cu viteza asa mare .Vreau sa depun plangere la judectoria Focsani asa cum e scris in PV ,pt ca doar acolo trebuie sa o depun.Intrebarea mea ar fi daca as putea sa trimit cererea de chemare in judecata prin posta cu confirmare de primire.Si daca da,atunci certificatul de grefa cum pot sa-l obtin? Trebuie sa ma deplasez pana la Focsani si apoi sa merg cu el la Buc sa-mi ridic permisul pana la solutionarea procesului?Nu vreau sa pun avocat,cred ca ma descurc singur sa ma reprezint in instanta sa-mi sustin cauza.Aveti un model de cerere de chemare in judecata pt aceasta speta?Trebuie sa invoc un articol din lege pe care sa-l scriu in acea cerere de chemare in judecata? si daca da,care ar fi art, de care sa ma prevalez ? Deci eu sustin ca nu eram in localitate,ce art, as putea pune? e musai sa pun articolul? Cererea de chemare se face redactata la calculator sau se poate scrie de mana? Va rog sa-mi raspunda cineva cat mai urgent. Trebuie sa actionez urgent pt ca mai e putin si expira cele 15 zile de depunere a contestatiei. Multumesc anticipat!
cirip, utilizator
Am primit acasa de la judecatorie intampinarea facuta de catre politie si spune acolo ca cererea facuta de mine este neintemeiata,deasemenea am primit si CD-ul cu inregistrarea facuta de politie unde insa se poate observa ca filmarea era in afara localitatii de un radar mobil ,aparea intai masina mea cu viteza respectiva apoi in continuare dupa un minut de filmare aparea indicatorul de intrare in localitate a masinii politiei deci am fost luat cu radarul in afara localitatii.Mi se cere sa fac intampinare in termen de 10 zile.Intampinarea in ce ar consta ,trebuie sa indic martorul si sa mai spun ca nu sunt concludente imaginile filmate? Pot trimite intampinarea prin posta catre judecatorie?Dar de ce se spune ca cererea mea este neintemeiata? Eu in cerere am descris situatia si am cerut sa se aduca filmarea ,verificarea metrologica a RADAR-ului si am specificat ca nu eram singur in masina si ca pot aduce martor. Pot cere acum in intampinare sa mi se permita sa aduc martorul ,cu datele lui ,adresa etc ?Va rog daca ma poate ajuta cineva cum as putea formula aceasta intampinare.
cirip a scris:
Mi se cere sa fac intampinare in termen de 10 zile.

Instanţa v-a cerut să trimiteţi răspuns la întâmpinare, nu întâmpinare.

Intampinarea in ce ar consta ,trebuie sa indic martorul si sa mai spun ca nu sunt concludente imaginile filmate?

Trebuie, aşa cum îi spune şi denumirea, să răspundeţi la cele arătate de poliţie în întâmpinare. Este foarte bine să menţionaţi şi faptul că imaginile filmate nu sunt concludente. Pe scurt spus, transmiteţi instanţei opinia dvs. cu privire la apărările poliţiei.

Pot trimite intampinarea prin posta catre judecatorie?

Bineînţeles.

Dar de ce se spune ca cererea mea este neintemeiata?

:) Este firesc să spună că plângerea dvs. este neîntemeiată pentru că întâmpinarea este apărarea părţii cu interse contrare dvs. Ar fi fost complet nefiresc ca cei de la poliţe să scrie în întâmpinare "petentul are dreptate, amenda e aplicată aiurea".

Pot cere acum in intampinare sa mi se permita sa aduc martorul ,cu datele lui ,adresa etc ?

Trebuia să propuneţi administrarea probei cu martori de la început, prin plângere. Puteţi şi acum să faceţi asta şi să arătaţi şi datele martorului.
As putea acum la raspuns la intampinare sa spun ca ma prevalez chiar de filmarea trimisa de politie ca proba?Consider ca aceasta filmare ma avantajeaza pt. ca se vede clar cum sunt filmat in scurt cam la 50 metri ,apoi politia lasa camera jos si se deruleaza o filmare ambigua cu carosabilul sau chiar imagine neagra apoi apare filmarea cand masina politiei trece pe langa indicatorul cu limitare de viteza de 70km /h ,apoi apare indicatorul de intrare in localitate si acolo politia intoarce masina si se ia dupa mine .E cea mai buna proba in favoarea mea si cred ca am castig de cauza dupa ce va vedea si instanta aceasta filmare.Pot oare sa cer instantei ca aceasta ,ar fi principala proba ?Dupa ce am vazut aceasta filmare parca nu as mai propune martor, ca sa-l mai cheme la Focsani, ca martorul e din Bucuresti si e oarecum mai greu pt acesta cu deplasarea .Cum ma sfatuiti sa procedez pt ca instanta sa se lamureasca cu aceasta speta si sa dea o hotarare corecta?Multumesc mult pt ajutor!
Da folositi chiar datele ppropuse de politie in probatoriu.Obligatoriu sa aratati ca filmarea a fost facuta in afara localitatii unde limita de viteza este de 90 sau 100, dupa caz...mai mult, aratati si faptul ca aparatul de filmat nu era montat fix pe masina de politie astfel ca nu se poate preciza daca era cel certificate metrologic, aspect ce reiese din ce ati mentionat dvs.-imaginile negre si cele ale asfaltului)....Precizati numele si adresa martorului care era in masina dvs ....Succes