Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act donatie bunici-nepot, poate fi atacat de alt nepot?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act donatie bunici-nepot, poate fi atacat de alt nepot?

Buna ziua,
M-ar interesa sa stiu daca se poate ataca o donatie facuta de bunici catre unul din nepoti, in conditiile in care sunt 2 nepoti din partea unui fiu si un nepot din partea unui alt fiu (care a decedat). Pentru 2 dintre ei au lasat ca donatie cate o casa:frantic: insa pt al 3lea nimic. Vreau sa precizez ca toate rudele implicate au declarat ca renunta la acele proprietati, mai putin al 3lea nepot care nu a fost chemat la notar. Se poate face ceva in acest sens?
Nu aveau la ce sa renunte cum va spuneam.....acum tspe mesaje mai sus! Poate cere reductiunea liberalitatilor excesive daca I se incalca rezerva succesorala.
Multumesc frumos!