Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de divort dupa intrarea in vigoare a NCPC - ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de divort dupa intrarea in vigoare a NCPC - mediere obligatorie?

buna ziua,
conform noului cod civil, inainte de introducerea actiunii de divort, trebuie mai intii trecut pe la mediator?
NORMAL divortul se poate inchea pe cale amiabila la notar sau la primarie fara a mai merge in instanta doar in cazul in care nu aveti copii minori si bunuri comune de impartit!
In caz contrar in prima faza veti apela la un mediator formal ca doar oricum doriti sa divortati iar acesta nu are cum sa opreasca acest lucru dar asa e formal conform codului civil. Si apoi la instanta !
Chiar daca pare o procedura in plus medierea ar putea fi o forma de simplificare a situatiei dumneavostra. Vizita la mediator presupune o ora de discutii cu mediatorul impreuna cu care stabiliti conditiile divortului ceea ce face ca procedura judiciara de desfacere a casatoriei dumneavostra sa fie mult mai rapida si mai putin traumatizanta !
Deocamdata nu este obligatoriu sa mergeti la mediator.