Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... informatii obtinere permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

informatii obtinere permis

buna seara am si eu o problema . doresc sa dau si eu de permis de conducere si nu stiu dac am dreptul deoarece am avut o condamnare cu executare de un si nu stiu exact ce interdictii am. am interziceri pe mandatul de executare drepturile prevazute de art 64 lit a (teza ii a).b cod penal si nu stiu unde sa o gasesc. vas fi recunnascator daca mati ajuta . va multumesc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca pedeapsa a fost cu suspendare puteti sustine examen ptr obtinerea unui nou permis de conducere dupa un an de la ramanerea definitva a hotararii judecatoresti.

oug195
Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupaţia de conducător de autovehicule, prevăzută la art.64 lit.c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.

pedeapsa accesorie consta in interzicerea drepturilor prev de art. 64 Cp
64 lit. a, teza a-II-a - dreptul de a fi ales in autoritatile publice
64 lit. b - dreptul de a ocupa o functie ce implica exercitiul autoritatii de stat
@ cyan
Deoarece a specificat ca exista un mandat de executare,inseamna ca pedeapsa s-a executat in regim de detentie,si atunci termenul este de 6 luni .(daca infractiune pt care a fost condamnat se circumscrie celor prevazute de art 116)
Si nu a specificat pentru ce infractiune a fost condamnat,este posibil sa nu-i fie aplicabile dispozitiile art 116.

[2.8. Poti apela la functia de citare dintr-un mesaj anterior al altui utilizator cu conditia ca acest citat sa nu se afle pe aceeasi pagina si sa fie doar fragmentul la care te referi. Te rugam sa nu exagerezi cu citarea intregului mesaj daca nu e necesar.]
Admin, administrator

Persoana care solicita permisul de conducere categoria B trebuie sa îndeplineasca urmatoarele conditii:

* sa aiba vârsta de cel putin 18 ani; (cursurile scolii de soferi pot fi incepute cu 3 luni inainte de a implini 18 ani);
* sa fie apta din punct de vedere medical si psihologic pentru conducerea autovehiculelor

Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, produsă ca urmare a încălcării unei reguli de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."

* sa fi absolvit cursurile unei scoli de soferi;

* sa fie declarat admis în urma sustinerii examenului cu politia (proba teoretica si proba practica).

(situatie aplicabila dobandirii permisului de conducere).

Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:

a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;

(situatie aplicabila redobandirii permisului de conducere, ce a fost anulat ).