avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de preaviz

Buna ziua

Exista vreo solutie legala pentru a obtine de la un angajat de top management un preaviz mai mare 45 de zile prevazut in Codul Muncii pentru functii de conducere?

Va multumesc !

Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2013
Gabriela Somesan, Consultant resurse umane
Cel mai recent răspuns: Gabriela Somesan , Consultant resurse umane 15:45, 8 Mai 2013
Daca va referiti in cazul demisiei, se poate negocia un termen de preaviz mai mic, imperativ favorabil angajatului (managerului de top), decat cel maxim de 45 de zile prevazut in codul muncii sau contractul colectiv de munca, numai in urma negocierii dintre dumneavoastra si angajat, asa cum se mai specifica in art. 132 alin (4) din legea dialogului social. Legea nu prevede o limita minima a preavizului, ci numai o limita maxima (45 de zile in cazul de fata) care nu trebuie incalcata deoarece clauza din c.i.m. prin care s-a stabilit o perioada mai mare de 45 de zile este lovita de nulitate intrucat stabileste pentru salariat o obligatie (de a efectua un preaviz mai mare de 45 de zile, contrar legii) care contravine unei forme legale (perioada maxima de 45 de zile de preaviz stabilita de lege) - art. 57, 11, 38 codul muncii.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2013
codulmuncii, utilizator
Nu.
Va multumesc

Eu am nevoie de o modalitate de a obtine un termen mai mare de 45 de zile in care un angajat top management sa ramina in cadrul companiei pentru a acoperi perioada in care recrutam un nou angajat ( care la rindul sau trebuie sa ofere o perioada de preaviz angajatorului sau) precum si perioada de predare a responsabilitatilor sale catre noul angajat .
gabrielasom a scris:

Va multumesc

Eu am nevoie de o modalitate de a obtine un termen mai mare de 45 de zile in care un angajat top management sa ramina in cadrul companiei pentru a acoperi perioada in care recrutam un nou angajat ( care la rindul sau trebuie sa ofere o perioada de preaviz angajatorului sau) precum si perioada de predare a responsabilitatilor sale catre noul angajat .


Acea modalitate, chiar daca o obtineti (probabil prin act unilateral), este lovita de nulitate absoluta fiind pasibil, intr-un final, de infractiune.
Stiu ca in conformitate cu codul muncii nu exista nici o posibilitate legala.
Ma gindeam ca exista totusi vreun artificiu, vreo portita..... de ex. Incheierea unui CIM conform codului muncii pentru un post de inginer ( de ex) si incheierea in paralel a unui contract de management cu o perioada de denuntare a acestuia convenita de comun acord (3 luni de exemplu). Nu sunt jurist, nu cunosc codul civil de aceea as avea nevoie de o opinie avizata.
Si repet , ne dorim o solutie legala, agreata de ambele parti !

Alte discuții în legătură

Preaviz demisie - 15 sau 20 de zile si_monna si_monna Buna ziua! Vreau sa imi dau demisia si in contractul de munca, pe care l-am incheiat in 2010, scrie: \"perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile ... (vezi toată discuția)
Demisie cu preaviz tavita tavita Am dorit sa imi dau demisia cu preaviz ( 20 zile calendaristice, cat era trecut in C.I.M., ca si termen), dar compania mi-a solicitat demisia cu termenul ... (vezi toată discuția)
Preaviz in contractul individual de munca florinangelescu florinangelescu Buna ziua, Am incheiat un CIM citit in graba acum 6 luni, iar de curand mi s-a oferit un post la o alta companie. Cand am ajuns acasa, am recitit contractul ... (vezi toată discuția)