Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot sa imi recuperez bani pe hidroizolatia de pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot sa imi recuperez bani pe hidroizolatia de pe bloc?

Buna ziua.Am o problema Nu stiu cum pot sa imi recuperez bani platiti pe hidroizolatia de pe bloc.Mentionez ca eu am suportat toata cheltuiala.Acum nici un vecin de pe nivelul meu nu vre sa dea bani.Ce trebuie sa fac???M ULTUMESC ANTICIPAT
Buna ziua,
Vaq trebui sa va adresati asociatiei de proprietari cu o cerere in acest sens.
Acoperisul este bun al tuturor coproprietarilor deci TOTI, indiferent de nivelul la care stau, trebuie sa participe la plata.
In caz ca nici asociatia nu va despagubeste va trebui sa va adresati instantei.
av. Gabriel Klein Kiritescu
In principiu, proprietarii de la ultimul nivel sunt confruntati primii cu infiltratiile de apa de ploaie datorita deteriorarii hidroizolatiei terasei.
In acest caz, pasii pe care trebuie sa-i urmati ar fi:
- dvs. sau toti vecinii de la ultimul nivel, va adresati conducerii as. prop. prin care solicitati sa se prezinte in apartamentele respective pentru a constata realitatea afirmatiilor dvs.;
- comisia redacteaza o nota de constatare si daca cele relatate de dvs. sunt reale, presedintele as. prop. are obligatia de a da dispozitie administratorului sa caute firme de specialitate care se vor prezenta la fata locului si vor intocmi oferte complete privind refacerea hidroizolatiei terasei;
- membrii com. executiv vor analiza ofertele si vor alege o firma dintre cele care au prezentat oferte, care sa efectueze lucrarea respectiva;
- devizele privind costul lucrarii vor fi afisate la avizierul imobilului;
- de obicei fondul de reparatii este "gol", astfel ca incepand cu prima lista de plata, se va proceda la constituirea acestui fond, prin repartizarea sumelor pe LP, proprietarilor, proportional cu cota-parte indiviza de proprietate;
- functie de nivelul incasarilor acestui fond si de clauzele contractuale ale contractului de prestari de servicii pe care as. prop. in incheie cu firma respectiva, se poate demara efectuarea hidroizolatiei;
- se incheie un proces-verbal de receptie;
.....................................
In conditii de urgenta, cand fondul de reparatii este insuficient si in casa ploua..., unul sau mai multi proprietari direct afectati, pot sa solicite as. prop. achitarea unei sume suficiente pentru efectuarea lucrarii, urmand ca apoi, dupa colectarea de la toti proprietarii a fondului, "investitorii" sa-si recupereze sumele investite, mai putin partea repartizata lor.

Ei, dvs. in ce situatie va aflati, pentru ca nu am inteles? Daca nu ati parcurs acesti "pasi" in ce conditii puteti cere recuperarea cheltuielilor? Cum sa actionati in instanta as. prop. ?
Veniti cu amanunte.
Asociatia este de locatari. I-am anuntat de acum 3 ani de infiltratii in apartament la mine.Constant la 2-3 luni m-am plans la asociatie,si in sedintele de scara .Mi sa spua ca nu sant bani.Am asteptat, dar in ultimul tim am ajuns sa stau cu ligeanul prin casa cand ploua, asa ca, am cautat firma de hidroizolatii si mi-au reparat acoperisul.De reparat in casa nu am reparat tavanul pentru a putea demonstra oricui masivele infiltratii.Am factura si garantie la lucrare 10 ani.
Dom' Stefan,
Cand am zis ca trebuie sa va adresati asociatiei, trebuie sa intelegeti ca adresarea se face in scris, in doua exemplare cu confirmare de primire. Daca nu ai aceasta confirmare, ar fi bine sa ai acces la procesele verbale ale sedintelor de scara sau mai bine a celor de AG. Cine sa te creada pe dumneata ca ai stat cu ligheanul prin casa, daca nici vecinii de etaj nu vor sa "cotizeze" la fondul de reparatii a terasei.
In ultima instanta trebuia sa obtii o intelegere (scrisa) din partea asociatiei: bine bai tovarasi, nu aveti bani, nu aveti, asa ca, iaca "bag" eu 100 de milioane, facem treaba, dar vreau sa-mi recuperez paguba after, se poate? Nu ai nici aceasta intelegere... Da in judecata asociatia, ca daca mai vii si cu niste martori credibili, poate gasesti un judecator mai milos si-i obliga pe netrebnici sa purceada la constiuitea fondului de reparatii a terasei...
Si inca ceva, cand te-apuci de reparat terasa, o repari pe toata nemule, nu o peticesti, ca s-ar putea ca la prima ploaie adevarata, apa sa "vina" tot la tine in lighean... Sai ai bafta si noroc!