Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare teren donat Primariei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare teren donat Primariei

Parintii mei au mostenit in 1997, un teren extravilan, pe care sustin ca l-au donat Primariei. Acest teren se poate lua inapoi de la Primarie? Mentionez ca parintii mei au 4 copii. Acestia pot cere inapoi terenul?
Multumesc
Buna ziua,
Daca exista un act de donatie incheiat la notariat si nu se poate demonstara ca parintii domniei voastre nu erau in deplinatatea facultatilor mentale cand l-au incheiat, nu prea se poate face nimic.
Ar fi bine sa vedeti realitatea luand legatura cu primaria respectiva.
av. Gabriel Klein kiritescu
problema e ca nu s-a facut nici un act, doar doua declaratii, la notar precum ca se doneaza terenul primariei, prezenti fiind doar cei doi si notarul.
Cred ca este vorba de o oferta de donatie. Trebuie vazut daca Primaria a facut acceptarea donatiei.