Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere din motive neimputabile salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere din motive neimputabile salariatului

Buna ziua.
Sunt in situația de a fi concediat din motive neimputabile salariatului. Administrația firmei intentionează sa "impună" semnarea unor acte aditionale la CIM cu micsorarea salariului, astfel incat platile compensatorii acordate in baza CCM sa fie la o valoare mult diminuata.
Intrebarea ce decurge de aici e urmatoarea:
Ce se intampla daca refuz semnarea actului aditional?Vor mai fi acordate salariile compensatorii, sau concedierea poate fi pusa in aplicare pe motive ce mi se imput.
P.S. CIM-ul actual este pe perioada nedeterminata.
Numai bine
Nu se intampla nimic daca nu semnati actul aditional ... veti ramane cu acelasi salariu.
Si sunt concediat de pe vechiul salariu. Asa ma gandeam si eu.
Multumesc pentru raspuns
Intr-adevar, ati gandit bine ... concedierea va fi pe vechiul salariu ...
sfatul meu este sa nu semnati nimic...daca tot va concediaza nimic nu poate fi in favoarea dvs.