avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am fost inselat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am fost inselat

Buna ziua
As avea si eu o problema si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa recuperez niste bani
Am avut o relatie cu o fata din romania ,eu sant stabilit in austria
Dupa cateva saptamani am prins incredere in ea ,ea promtindumi ca va veni la mine etc
Pe parcurs a mai multe saptamani i-am trimis in jur la 1300 de euro + un laptop in valoare de aprox 400 euro ,am absolut toate dovezile ce privesc sumele trimise
Ei problema e ca ea acuma nu mai vb cu mine ,sa mutat de unde a stat etc .

As avea vreo sansa sa recuperez ceva ?

Va multumesc
Asta a fost prostia ta. Acum iti pare rau dupa bani?? Nu te-a obligat ea sa ii dai bani nici laptop.Nu prea ai ce sa ii faci.


Recunosc ca a fost prostia mea ,clar ca imi pare rau dupa bani pana la urma eu muncesc pt bani
Ultima modificare: Luni, 13 Mai 2013
gi-jane2, moderator
Daca ai dovezile de trimitere, poti face actiune in pretentii, pentru restituirea banilor. Orice suma de bani data cuiva, fara niciun motiv, poate fi ceruta inapoi, deoarece poate reprezenta plata nedatorata sau imbogatire fara justa cauza. La randul ei, poate sa demonstreze ca i-ai donat banii si bunurile, daca are si dovezile necesare.

Poate ca ea sa declare ca nu a primit nimic de la tine. Este marturia ta impotriva ei.
Pai eu am dovezile de transactie prin western union
Pana la urma nu e inselatorie ce a facut ea ?

Alte discuții în legătură

Obiectele oferite cadou se mai pot recupera pe cale penala? katalinujk katalinujk Fostul meu iubit mi-a oferit cadou un laptop. De curand ne-am despartit iar acum a depus plangere penala ca sa i-l dau inapoi.Mai poate sa il recupereze? In ... (vezi toată discuția)
Ce poți face atunci când concubina te înșală și te lasă cu un împrumut la bancă ? Daredevil14 Daredevil14 Buna ziua, In urma cu 2 luni am facut un imprumut la banca (ING - nevoi personale ) pentru a o ajuta pe concubina mea care nu putea sa faca acest imprumut. ... (vezi toată discuția)