Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda circulatie

am fost oprit in timisoara pentru cica un control de rutina :O :O :O la ora 3 noaptea,asta pentru ca trecusem prin fata echipajului si au vazut ca am masina putin botita in urma unui accident #-o!! stupoare insa e faptul ca dupa 2 zile am gasit in posta 2 procese verbale ,X-(adica 2 amenzi....respectiv ca am trecut pe galben la semafor,primul...:(.si ca am fost surprins vorbind la telefon fara dispozitiv maini libere...cum ar fi vazut militianul asta la ora aia din noapte nu stiu....dar sint completate la diferenta de aprox 15 minute unul de celalalt si fara martor asistent ...si semnaturile contravenientului nefiind ale mele si nici aceeasi semnatura pe amindoua!!:O:OX-(
Puteti face contestatie la procesul verbal, in 15 zile de cand l-ati primit.
P.S. Contestatia, de fapt plangerea o depuneti la Judecatoria Timisoara.
Ariel_tm, utilizator
sunt 2 procese verbale intocmite de acelasi echipaj de politie sau sunt 2 procese verbale intocmite fiecare de cate un echipaj de politie? adica ati fost verificat o data sau de 2 ori?

alta intrebare ar fi daca cele consemnate in procesele verbale sunt adevarate sau nu.
sint 2 procese verbale intocmite de 2 echipaje diferite de politie,eu fiind oprit doar de unul...dar nu mi s-a spus ca as fi facut ceva doar mi-au verificat actele...si dovada masinii lovite...probabil de aia m-au si oprit...cit despre trecutul pe culoarea galbena ,nu am facut-o....desii nu stiu ca e interzis sa treci pe galben,in anumite situatii....iar de vorbit la telefon...nici vorba...
ady_deva, utilizator